V nedeljo, 2. aprila 2023, smo se spomnili 218. obletnice rojstva največjega svetovnega pravljičarja Hansa Christiana Andersena, ki se je rodil leta 1805 v kraju Odense na Danskem. Napisal je preko 200 pravljic in zagotovo ste že brali Grdega račka, Snežno kraljico, Palčico, Kraljično na zrnu graha, Malo morsko deklico ali Cesarjeva nova oblačila.

Vsako leto 2. aprila pa praznujemo tudi MEDNARODNI DAN MLADINSKE KNJIGE. Avtor letošnje poslanice ob mednarodnem dnevu knjig za otroke 2023 z naslovom Jaz sem knjiga, preberi me je Vagelis Iliopoulos, grški pisatelj, zelo aktiven promotor branja med mladimi ter ravnatelj osnovne šole v Atenah. Avtorica plakata je grška slikarka in ilustratorka Photini Stephanidi. Poslanica nagovarja in spodbujala mlade bralce k branju kakovostne mladinske literature. V slovenščino jo je prevedla Jelena Isak Kres.

Vagelis Iliopoulos

Jaz sem knjiga, preberi me

Jaz sem knjiga.
Ti si knjiga.
Vsi smo knjige.

Moja duša je zgodba, ki jo pripovedujem.
Vsaka knjiga pripoveduje svojo zgodbo.

Na videz smo lahko popolnoma različne,
nekatere velike, druge majhne,
nekatere pisane, druge črno-bele,
nekatere z malo stranmi in druge z mnogimi.

Lahko smo podobnega mnenja ali pa govorimo popolnoma različne reči.
A prav v tem je naša lepota.
Če bi bile vse enake, bi bilo dolgčas.

Vsaka izmed nas je edinstvena.
Vsaka od nas je upravičena do tvojega spoštovanja,
do tega, da jo bereš brez predsodkov,
do mesta v tvoji knjižnici.

O meni imaš lahko svoje mnenje.
Prebrano lahko raziskuješ, presojaš, imaš tudi pripombe.

Lahko me vrneš na polico ali pa me stisneš tesno v svoj objem
in z menoj odpotuješ zelo daleč.

Toda nikoli ne dovoli, da me kdo vrže stran
ali da me pošlje na drugo polico.
Nikoli ne zahtevaj mojega uničenja
in ne dovoli niti, da to stori kdo drug.

In če neka knjiga pride z druge police na tvojo,
ker jo je nekdo ali nekaj pregnalo stran,
ji napravi prostor.
Če se samo malo premakneš, bo lahko stala zraven tebe.

Poskušaj občutiti, kar občuti ona.
Razumi jo. Zaščiti jo.
Jutri se lahko tudi ti znajdeš v njenem položaju.

Ker si tudi ti knjiga.
Vsi smo knjige.

Daj, zavpij na ves glas, da te bodo vsi slišali.
»Jaz sem knjiga, preberi me!«

Prevedla Jelena Isak Kres

Z namenom, da vas spodbudimo k branju, boste v mesecu aprilu učenci od 1. do 5. razreda, lahko pa tudi starejši učenci, med obiskom šolske knjižnice sodelovali v različnih aktivnostih.

Učenci 2. in 3. razreda boste vsak teden rešili rebus, ki se navezuje na Andersena, učenci 4. in 5. razreda pa odgovorili na vprašanje iz kviza o Hansu Christianu Andersenu tako, da boste odgovor poiskali v katerem od njegovih del. Prav tako boste knjižničarkama lahko zaupali, katere knjige ste prebrali v mesecu aprilu. Prvošolci lahko o prebrani knjigi narišete risbico, učenci 2. in 3. razreda pa lahko zraven narisane risbice zapišete, kaj vam je bilo v prebrani knjigi všeč. Učenci 4. in 5. razreda boste o prebrani knjigi izpolnili krajši vprašalnik, po želji pa lahko narišete tudi risbo.

Svoje rešitve ali risbice in izpolnjene vprašalnike boste lahko oddali na mizici v prostorih šolske knjižnice.

V ponedeljek, 24. 4. 2023, bomo v knjižnici tudi izžrebali nagrajence kviza.

Zapisala: Aleksandra Ivanšek, knjižničarka