Regijski otroški parlament

Nacionalni otroški parlament

V ponedeljek, 27. 3. 2023, sem se kot predstavnik šolske skupnosti udeležil regijskega otroškega parlamenta jugovzhodne Slovenije. Tam sem bil z ostalimi predstavniki šol dolenjske regije razdeljen v skupine, v katerih smo samostojno razpravljali o letošnji temi z naslovom Duševno zdravje otrok. Po predstavitvi vsake skupine je sledila tudi razprava, kjer je vsak lahko izrazil svoje mnenje na tematiko. Na koncu pa je sledila še volitev desetih predstavnikov regije, med katerimi sem bil tudi sam izvoljen ter tako dobil mesto v nacionalnem otroškem parlamentu. Ta se je odvijal 11. 4. 2023 v Ljubljani, kjer sta nas, 118 udeležencev,  v državnem zboru nagovorili predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije Darja Groznik ter predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Kasneje smo bili kot na regijskemu parlamentu razdeljeni glede na temo, o kateri smo razpravljali, v 4 skupine: Kaj je duševno zdravje; Vpliv okolja na moje duševno zdravje; Spremembe za krepitev mojega razvoja ter Moji viri pomoči. V zadnji skupini sem sodeloval tudi sam. Nato smo se zopet zbrali v sobi državnega zbora, kjer smo o temah razpravljali skupaj s predsednikom vlade Robertom Golobom ter drugimi ministri. Kasneje je bila tudi razglašena odločitev, da bo prihodnje leto tema otroškega parlamenta ponovno duševno zdravje otrok, saj je to res ena izmed izjemno razširjenih tem.

Matevž Brulc, 9. a