Devetošolci OŠ Šentjernej smo se v torek, 4. 10. 2022, odpravili na pohod po Gorjancih. Z avtobusom smo se odpeljali do Krvavega kamna in se nato peš odpravili proti Krčam. Na poti smo se večkrat ustavili in občudovali čudovit razgled nad grebeni Gorjancev in šentjernejsko dolino. Ko smo prispeli do Krč, smo si odpočili in pomalicali, nato pa smo se po zgodovinski Laški oz. Vlaški poti spustili v dolino do nekdanjega naselja Zidani gaber.

Tam nas je že čakal dr. Borut Križ, arheolog iz Dolenjskega muzeja Novo mesto. Povedal nam je, da so na Gorjancih našli arheološke ostanke kar petih naselij, ki naj bi jih zgradili nekje med 3. in 4. stoletjem. Vsa so bila zgrajena na naravno zavarovanih mestih in obdana z obrambnimi obzidji ter stolpi. Pojasnil nam je, zakaj so se ljudje začeli naseljevati visoko v hribe in nam predstavil takratno življenje ljudi na Gorjancih. Ko smo se povzpeli v nekdanje naselje Zidani gaber, nam je g. Križ skušal kar se da natančno opisati in orisati takratni izgled naselja, ki naj bi bilo v tistih časih vojaško, upravno in versko središče na tem območju. Sedaj je območje poraščeno z gozdom in mahom, zato si je bilo težko predstavljati takratni videz naselja, vendar o njegovi pomembnosti pričajo številni najdeni predmeti, kot so ostanki orodja in orožja, deli oklepov, košček pozlačene čelade, pečata z upodobitvijo vzhodnorimskega cesarja, ter še mnogo drugega. Arheolog nam je zelo nazorno pokazal, kje pod listjem in mahom so skriti ostanki obzidij, obrambnih stolpov, hiš in krščanske cerkve. Ugotovili smo, da je bilo takratno naselje Zidani gaber res mogočno. Na koncu smo preplezali ostanke enega izmed nekdanjih obrambnih stolpov, se sprehodili po nekdanjem obzidju, nato pa Zidani gaber zapustili.

Pot smo nadaljevali proti naslednji naselbini Gradec, kjer smo lahko zelo jasno videli temelje nekdanje krščanske cerkve in grobove. Tu smo se g. Borutu Križu iskreno zahvalili, ker si je vzel čas in nam tako slikovito opisal življenje ljudi na Gorjancih v tistem času. Dopoldne je zelo hitro minilo, zato smo se morali od njega posloviti, saj nas je v dolini že čakal avtobus, s katerim smo se odpeljali nazaj v šolo.

Športni dan nam je bil zelo všeč, saj smo prehodili zelo lepo pot, ob tem pa izvedeli veliko novega in zanimivega o naši arheološki in kulturni dediščini, na katero smo zelo ponosni.

Zapisale: Kiara Mikec, Jana Bobič, Tea Conta in Anja Gavrilović