Internet je za otroke privlačno, zanimivo, poučno, razburljivo … pa tudi NEVARNO OKOLJE. Da bo uporaba interneta in njegovih storitev vsem v korist in veselje, je potrebno poskrbeti za ustrezno varnost in z osnovami varne rabe naprav in spleta seznanjati otroke na vseh stopnjah razvoja. Na šoli učence usmerjamo v varno rabo naprav pri različnih predmetih in preko dodatnih delavnic.
Pomembno pa je, da ste o varni rabi informirani tudi starši, saj otroci v splet povezane naprave več časa uporabljajo v času, ko niso v šoli.
Šolska pravila prepovedujejo uporabo IKT, razen v izobraževalne namene skladno z navodili strokovnih delavcev.
Zbrali smo nekaj osnovnih nasvetov, ki omogočajo varnejšo rabo spletnih naprav. Predlagamo, da jih ob različnih situacijah večkrat posredujete svojim otrokom, ves čas pa jim bodite z ustrezno uporabo tudi sami dober zgled.
Spletni bonton
- Naprave in splet uporabljaj zmerno. Uporaba telefona, tablice, računalnika slabša vid in splošno zdravje.
- Ko si z nekom, odloži naprave in se pogovarjaj s človekom.
- Pri sporočanju ne žali in ne zasmehuj drugih. Tudi besede bolijo.
- Z drugimi se pogovarjaj tako, kot želiš, da bi se drugi pogovarjali s teboj.
Preprečevanje spletne zlorabe in prevare
- Na napravah, ki jih uporabljajo tudi drugi ljudje, se vedno odjavi, ko končaš z delom.
- Nikoli ne izdajaj svojih ali tujih (osebnih) podatkov javno v družabnih omrežjih ali v sporočilih. Podatke lahko izkoristijo za krajo identitete ali celo denarja.
- Osebni podatki so ime, priimek, datum in kraj rojstva, EMŠO, davčna številka, številke bančnih računov, PIN številke, gesla in podobno.
- Banke, pošta in ostale firme nikoli preko e-pošte ali spletne strani ne zahtevajo, da jim sporočiš kakršna koli gesla.
- Če je ponudba za nek izdelek “predobra, da bi bila resnična”, tako običajno tudi je. Sončnih očal, ki sicer stanejo 200 EUR, nihče ne prodaja za 18,99 EUR! Take ponudbe so običajno prevara, kjer ostaneš brez denarja.
- Nikoli ne objavljaj in ne pošiljaj fotografij in posnetkov sebe ali drugih napol ali popolnoma golih! Nikoli se ne slači pred spletno kamero!
- Za vsako objavo fotografij ali posnetka drugih ljudi moraš imeti dovoljenje.
- Za več uporabnih nasvetov obišči spletno mesto http://otroci.safe.si/
Kam po pomoč?
- Informirajte se o varnosti na spletu: https://www.varninainternetu.si/
- Skupna slovenska točka za nasvete s področja spletne varnosti je Safe.si: https://safe.si/
- Če na internetu zaslediš neprimerne posnetke, spolno izkoriščanje otrok, žaljiv/sovražni govor, to lahko prijaviš na Spletno oko: https://www.spletno-oko.si/
- Pri težavah z odvisnostjo (od interneta) in vseh drugih težavah lahko otroci poklepetajo s svetovalci na TOM telefonu na št. 116 111 ali na spletnem mestu http://www.e-tom.si/
- Če gre pri spletni zlorabi za znake kaznivega dejanja, o tem obvestimo policijo.
Otrokom in staršem smo za pomoč na voljo tudi zaposleni na šoli. Zelo pomembno je, da otroku, ki je žrtev spletnega nadlegovanja, pomagamo hitro, zato ne odlašajte in nam sporočite tudi v šolo, če zaznate tovrstne težave. V primeru težav bomo skupaj lahko poiskali ustrezne poti do rešitev.