Učenci 7. in 9. razreda Osnovne šole Šentjernej so se preteklo šolsko leto meseca junija udeležili srednjeveškega dne na Otoku pri Dobravi, ki so ga organizirali Občina Šentjernej in Občina Škocjan ter Narodni muzej Slovenije. Seznanili so se z načinom življenja in kulturo v srednjeveškem trgu Gutenwerd, ki je obstajal ob reki Krki med 12. in 15. stoletjem.

V januarju 2024 so v Narodnem muzeju Slovenije pod vodstvom kustosa Tomaža Nabergoja pripravili razstavo z naslovom Nekoč je bil Gutenwerd, ki pripoveduje o prebivalcih tega nekdanjega naselja. Na razstavi sodelujejo tudi učenci naše šole, ki so vtise srednjeveškega dne upodobili na svojih slikah in risbah, na katerih so prikazali, kako si oni predstavljajo srednjeveški trg Gutenwerd, življenje ljudi v njem, različne obrti, turške vpade, s katerimi so se soočali takratni prebivalci, ter videz kraja danes.

Razstava je zelo zanimiva in bo v Narodnem muzeju Slovenije na ogled vse do novembra.

 

Zapisala: Alja Godec Lekše

Fotografije: Mojca Lampe Kajtna