8.aprila je svetovni dan Romov. Ker imamo na naši šoli veliko romskih učencev, smo ta dan obeležili s kratko prireditvijo, ki smo jo izvedli v petek, 7. 4. 2023 v novi športni dvorani za učence od 1. do 5. razreda.

Nastopajoči romski učenci so dokazali, kaj vse zmorejo in kako pomembno je, da imajo možnost, da se tudi na takšen način lahko izrazijo.

Predstavili so se s  romsko himno Djelem djelem (Hodim hodim), zapeli so pesem v romskem jeziku, zaigrali so v igri Rdeča kapica, na harmoniko je učenka zaigrala venček slovenskih narodnih pesmi.

Publika se je razveselila tudi priredbe pesmi  Lagano (Challe Salle), energični zaključek prireditve pa je bil značilni romski trebušni ples ob zvokih zelo znane romske pesmi Cajorije Sukarije.

S prireditvijo smo pokazali, da so Romi del naše šole in družbe ter da je integracija pomembna za sožitje in krepitev pripadnosti tako v lokalnem kot širšem okolju.

Čestitam vsem nastopajočim in sodelujočim.

Prireditev sva organizirali Suzana Pekolj in Mihaela Brajdič, Ognjen Saje pa je avtor fotografij in video posnetka.

Zapisala: Suzana Pekolj, koordinatorica prireditve