NPZ je zunanje preverjanje znanja, ki ga opravljajo vsi učenci v državi pri istem predmetu, na isti dan, pod enakimi pogoji oziroma po standardiziranih postopkih. Nacionalno preverjanje znanja (NPZ) se opravlja v  6. in 9. razredu, od šolskega leta 2024/2025 naprej pa tudi v 3. razredu osnovne šole.

V 3. razredu se preverja znanje iz matematike in slovenščine.

6. razreda se preverja znanje iz matematike, slovenščine in tujega jezika – angleščine.
Ob koncu 9. razreda pa se poleg znanja iz slovenščine  in matematike preverja tudi znanje iz tretjega predmeta, ki ga vsako leto določi minister, pristojen za šolstvo.

NPZ je za učence obvezen. Za priseljence, ki šolo v Sloveniji obiskujejo šele prvo ali drugo leto, je NPZ prostovoljen. Dosežek NPZ-ja ne vpliva na šolsko oceno, v 9. razredu pa lahko vpliva na vpis v srednjo šolo, toda le v primeru omejitve vpisa na izbrani šoli (20% NPZ iz slovenščine, 20% NPZ iz matematike, 60% celote pa zaključne ocene vseh obveznih predmetov v 7., 8. in 9. razredu).

Več informacij o nacionalnem preverjanju znanja si preberite v brošuri z naslovom Informacije za učence in starše, ki jo najdete napovezavi: https://www.ric.si/nacionalno-preverjanje-znanja/splosne-informacije/