Uši so stalno prisotne v našem okolju. Za ušivost smo dovzetni vsi ne glede na starost, spol ali socialno-ekonomski status, pogosteje pa se ušivost pojavlja pri šolarjih, predvsem zaradi tesnejših medsebojnih stikov, ki ušem omogočajo prehajanje z glave na glavo Poznano je, da se ušivost običajno poveča takoj po začetku šolskega leta ter po vrnitvi učencev z različnih obšolskih ali počitniških dejavnosti.

Naglavne uši ne prenašajo bolezni, vendar pa povzročajo neprijetno srbenje.

Večina otrok dobi uši v domačem okolju, v šoli ali vrtcu, pa tudi zunaj njega, in to ponavadi veliko prej, preden se problem sploh zazna.

Kadar se tovrstna težava na šoli zazna je nujno, da se doma natančno pregleda lasišče in če problem obstaja je potrebno nujno takoj pristopiti k razuševanju. Za razuševanje obstajajo posebni preparati, ki so na voljo v lekarnah.